Ambalaj fuarına yoğun yabancı ilgisi

Ambalaj fuarına yoğun yabancı ilgisi

Ambalaj fuarına yoğun yabancı ilgisi

Ambalaj sektöründe Avrupa ve Avrasya’nın merkezi olan Türkiye’de düzenlenen Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı sona erdi.

ÖZELLİKLE yabancı ziyaretçi ilgisinin yoğun olduğu fuarı 60 bine yakın profesyonel ziyaret ederken, yeni pazarlarda yeni iş ortaklıklarına imza atıldı. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, fuarın sektöre yeni bir hareket kazandırdığını ve özellikle yabancı ilgisinden memnun olduklarını dile getirdi.

Bu yıl 23 milyar dolar pazar büyüklüğü ve 5 milyar dolar ihracat hedefleyen ambalaj sektörü, Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Reed Tüyap’ın iş birliğinde, 31 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleştirilen 24’üncü Avrasya Ambalaj Fuarı’nda buluştu. İlk yapıldığı günden bugüne 40 kat büyüyerek Avrasya bölgesinin her yıl yapılan en büyük fuarı haline gelen Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’na; 44 ülkeden, 463’ü yabancı olmak üzere toplam 1.217 firma katıldı. Fuarı; 115 ülkeden, 8.101’i yurtdışından ve 50.417’si yurtiçinden olmak üzere toplam 58.518 profesyonel ziyaret etti.

Bu sene konuk ülkenin Tunus olduğu fuara; Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Filistin, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Kamerun, Kanada, Katar, Kazakistan, Kosova, Kuveyt, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Moldova, Nijerya, Özbekistan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Singapur, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan başta olmak üzere, 42 ülkeden 1.000’in üzerinde özel alım heyetleri getirildi. Önümüzdeki sene 25’incisi düzenlenecek olan Avrasya Ambalaj İstanbul Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 23-26 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

AVRASYA’NIN AMBALAJ MERKEZİ TÜRKİYE
Ambalaj sektörünün Türkiye için önemine dikkat çeken Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, “Sektörümüzün Türkiye ekonomisine olan katkısı önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek ve Türkiye, Avrasya’nın ambalaj merkezi olmaya doğru hızla ilerleyecektir.” dedi. Fuarın sektöre yeni bir hareket kazandırdığını ve özellikle yabancı ilgisinden memnun olduklarını da dile getirdi. Fuarda önemli iş bağlantılarının gerçekleştiğini belirten Sarıbekir, “Sene sonunda 5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz. Yine bu yıl 23 milyar dolar pazar büyüklüğü hedefimiz var. 180 ülkeye ihracat yapan bir sektör olarak gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız. Ambalaj Sektörü olarak daha çok ülkeye ambalaj satmayı hedefliyoruz. Pazar sayısını artıracağız ve ürettiğimizin en az yarısını ihraç edeceğiz. 2023’te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ve 10 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz.”

KAZANAN ÖĞRENCİLERE PARA ÖDÜLÜ VE BURS
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, Reed TÜYAP işbirliğinde düzenlenen, toplam 85 projenin yarıştığı 14’üncü Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2018’in kazananları da Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı açılış kokteylinde yapılan törende açıklandı. Yarışmayı Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi Melike Balkaya, “Dream Honey Tek Porsiyon Bal Ambalajı” projesi ile kazanırken, Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Mehmet Ali Seven “SpinMilk” ile ikinci, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Gizem Karataş da “Suntoy” projesi ile üçüncü oldu. Yarışmada 13 projeye ödül verilirken, ilk üçe giren öğrenciler para ödülünün yanında 12 ay karşılıksız burs kazandı.

Ambalaj sektörü hedef büyüttü

Adı pek sık duyulmasa da ambalaj sektörü yaklaşık 5 milyar dolarlık ihracat geliri ile Türkiye’nin yurtdışındaki güçlü oyuncularından biri. 2018’de 23 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşan sektör, 2019’da ise tüm üretimin yarısını ihraç etmeyi hedefliyor.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, Türkiye ambalaj sektörünün ürünlerinin dünyada 180 ülkeye ihraç edildiğini söylüyor.

2019 yılında Sahraaltı Afrika ülkeleri ve Ortadoğupazarlarında daha çok söz sahibi olmayı planladıklarını kaydeden Sarıbekir, bu yılın ihracat rotasını şu sözlerle anlatıyor: “Ayrıca geçmişte daralan ancak şimdilerde toparlanan ABD ve sürekli büyüyen Meksika pazarlarını çok önemsiyoruz.

Tabii ki tüketimi nüfus sayısı ile paralel yükselişte olan ülkeler var. Çin, Hindistan, Bangladeş gibi. Nüfus artışına sahip tüm ülkelerde ihracatımızımiktar ve değer olarak artırmak zorundayız. Yurt dışınabağımlılığın önüne geçebilmek için hammadde üreten iaşletmelerin desteklenmesi de gerekiyor.”

En yüksek ihracat plastik ambalajda

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, sektörün geçtiğimiz yıl 1 milyar 320 milyon dolar dış ticaret fazlası verdiğine dikkat çekerek, cari açığa yaptıkları pozitif katkının arttığını söyledi.

Ambalaj sektörünün 2018 yılı toplam ihracatı bir önceki yıla göre miktar olarak yüzde 9, değer olarak ise yüzde 11 artış gösterdi. Aynı yıldaki ithalat ise miktar olarak yüzde 4, değer olarak yüzde 2 geriledi. ASD, 2018 ithalat ile ihracat raporunu açıkladı. Buna göre; 2017 yılında 2 milyon 125 bin ton olan toplam ambalaj ihracatı 2018’de yüzde 9’luk artışla 2 milyon 325 bin ton olarak gerçekleşti. Değer olarak bakıldığında ise yıllık ihracat yüzde 11 artışla 4,15 milyar dolardan 4,6 milyar dolara çıktı. Aynı şekilde geçen yıl ton başına ihracat bin 951 dolardan bin 980 dolara yükseldi.

undefined

En yüksek ihracat plastik ambalajda 
Toplam içerisindeki dağılıma bakıldığında plastik ambalaj ihracatı 2,99 milyar dolar ve yüzde 65’lik payla en çok ihracatı gerçekleştirilen ambalaj türü oldu. Onu 1,1 milyar dolar ve yüzde 24 payla kağıt ve karton ambalaj ihracatı takip ederken, metal ambalajda 380,5 milyon dolar, cam ambalajda 80,1 milyon dolar, ahşap ambalajda 30,9 milyon dolar, diğer torba ve çuval toplamında da 11,5 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
Ambalaj sektörü geçen yıl en çok ihracatı ise 356 milyon dolarla İngiltere’ye gerçekleştirdi. Bu ülkeye yapılan ihracat yüzde 35 artış gösterirken, İngiltere’nin hemen arkasında ise yüzde 10’luk değer artışı ve 355,7 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Almanya yer aldı. Bu iki ülkeyi 296,9 milyon dolarla Irak, 210,7 milyon dolarla İtalya ve 196 milyon dolarla İsrail takip etti. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 10 ülke sıralamasına bu ülkelerin ardından Fransa, İran, ABD, Hollanda ve Mısır girdi.
İthalat tarafına bakıldığında ise sektörün dışa bağımlılığında azalma olduğu görüldü. Ambalaj sektörü ithalatı geçen yıl miktar olarak yüzde 4 azalışla 1,7 milyon tona, değer olarak da yüzde 2 düşüşle 3,28 milyar dolara geriledi. Almanya, Çin, İtalya, ABD ve Fransa en çok ambalaj ithalatı yapılan ülkeler olarak öne çıktı.

İhracat artıyor ithalat azalıyor 
Açıklanan rakamları değerlendiren ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, Türkiye’nin ambalaj sektöründe bölgenin en güçlü ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekti ve özellikle lojistik yönünden büyük avantajının olduğunu vurguladı.
Türkiye’den Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun büyük bölümüne tırlarla 1-1,5 günde teslimat yapılabildiğini kaydeden Sarıbekir, ayrıca fiyat kalite dengesi olarak da Türkiye’nin son dönemde çok öne çıktığını belirtti.
İngiltere ve İtalya başta olmak üzere Avrupa’ya yapılan ihracatın giderek arttığını ve Türkiye’nin pozisyonunu güçlendirdiğini kaydeden Sarıbekir, toplamda 180 ülkeye ihracat yapıldığının altını çizdi.
İhracattaki gelişme kadar ithalatın gerilemesinin de sektör açısından çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Sarıbekir, “Geçtiğimiz yıl bir taraftan ihracatımızı artırdık, diğer yandan ise ithalatı düşürdük. 2017 yılında 787,1 milyon dolar seviyesinde olan sektörel dış ticaret fazlası geçtiğimiz yıl yüzde 67,9 artışla 1,32 milyar dolara yükseldi. Böylece cari açığa yaptığımız pozitif katkıyı da artırmış olduk. Ambalaj sektörü olarak her geçen gün daha çok ihracat yapmak ve Türkiye’de ürettiğimiz ambalajların en az yarısını ihraç edebilmek amacıyla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: İHA